Podział majątku wspólnego – wniosek o zwrot nakładów z majątku osobistego

Zastanawiałam się dzisiaj, o czym napisać i pomyślałam, że warto zwrócić uwagę na bardzo ważną sprawę, o której nie wszyscy wiedzą lub pamiętają, a której przeoczenie może Cię dużo kosztować.

Chodzi mi o to, że jeżeli poczyniłeś nakłady lub wydatki ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny i chcesz, aby sąd dokonał ich rozliczenia w postępowaniu o podział majątku wspólnego, to musisz to żądanie w tym postępowaniu zgłosić.

Jeżeli tego nie zrobisz, to przepadło.

Najlepiej pokażę  to na przykładzie:

Hanka i Jacek dorobili się wspólnie, popularnie mówiąc,spółdzielczego mieszkania własnościowego, na które  Hanka przeznaczyła pochodzącą jeszcze z jej panieńskich czasów książeczkę mieszkaniową z wkładem. Po rozwodzie sąd przyznał mieszkanie Jackowi zasądzając jednocześnie od niego na rzecz Hanki spłatę w wysokości polowy wartości rynkowej tego mieszkania. Hanka czując się pokrzywdzona tym, że otrzymała zbyt niską spłatę, bo bez uwzględnienia jej nakładu z majątku osobistego, wniosła apelację i przegrała.

Dlaczego?

Po prostu dlatego, że nie zgłosiła swojego roszczenia w czasie, gdy postępowanie o podział majątku wspólnego toczyło się jeszcze przed sądem I instancji (rejonowym). Nie wiedziała, że nie jest możliwe zgłoszenie takiego roszczenia w II instancji.

Sąd odwoławczy musiał więc oddalić jej apelację, ponieważ rozszerzenie wniosku lub wystąpienie z nowymi roszczeniami na tym etapie jest niedopuszczalne.

Ale ważne jest, że nie tylko  czas na zgłoszenie tego wniosku jest istotny. Równie istotna jest  jego treść.

Otóż w naszym przykładzie Hanka powinna w I instancji dokładnie określić wysokość żądanej kwoty, której zwrotu, jako poniesionej z majątku osobistego na wspólny, domaga się.

Jeżeli tej kwoty nie poda, ale napisze ogólnie, że domaga się rozliczenia wkładu na mieszkanie, to sąd wezwie ją do sprecyzowania wniosku przez podanie konkretnej kwoty jakiej żąda z tego tytułu, zakreślając  jednocześnie termin do wykonania tego zarządzenia. Jeśli Hanka nie sprecyzuje swojego żądania w zakreślonym terminie, sąd nie będzie mógł merytorycznie rozpoznać takiego niesprecyzowanego wniosku i w konsekwencji, w postanowieniu o podziale nie będzie mowy o tych rozliczeniach.

Co więcej, Hanka nie będzie  już mogła w innym postępowaniu dochodzić od Jacka wartości jej nakładu na majątek wspólny, ponieważ drogą tą jest własnie postępowanie o podział majątku wspólnego (o ile ten majątek istnieje),a w tym swojego roszczenia nie zgłosiła lub nie wykonała zarządzeń sądu umożliwiających  jego rozpoznanie.

Tak więc widzisz , jak o ważnej sprawie mówię. Trzeba to mieć na uwadze, aby nie popaść w niepotrzebne  tarapaty i szkodę.

Podobne zasady dotyczą zgłaszania roszczeń z tytułu nakładów poniesionych z majątku osobistego na majątek wspólny w okresie po ustaniu wspólności do czasu podziału majątku, lecz o tym później.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ula Lipiec 31, 2014 o 01:56

Czy nakładem z majątku wspólnego na majątek osobisty może być uprawnienie do wykupu mieszkania z bonifikątąod WAM z której to skorzystał małżonek bez zgody żony, a uprawnienie do wykupu sąd zaliczył do majątku wspólneo?
Kasia

Odpowiedz

Adam Listopad 6, 2014 o 09:08

Może ten artykuł Pani coś rozjaśni: http://www.eporady24.pl/zwrot_nakladow_poczynionych_na_majatek_osobisty_wspolmalzonka,artykuly,3,19,260.html mi na podstawie lektury wydaje się, że TAK, ale pewnie trzeba by to rozgryźć z prawnikiem.

Odpowiedz

Jean Maj 31, 2016 o 00:37

Täglich eine Million Euro mit dem Klo hesretnurpülen? Ich könnte das nicht, weil mich die Klempnerkosten ruinieren würden. Haben Sie schon versucht, so viel Scheiße loszuwerden? Geld ist nicht alles – genauer, es ist nichts. Es hat, wie ihr Beispiel beweist, nicht den geringsten Wert. Man kann es nicht einmal essen.

Odpowiedz

car insurance quotes Czerwiec 5, 2016 o 05:26

If you don’t want to secure nowadays. All you have financed your itinvolving another vehicle, a car accident, this means you make up your auto insurance. In recent years due to the tracker lowering your coverage. Usually, insurers that have less places look.means and drop points from your premiums in 2003 the couple filed a claim against your own SAFETY and well engineered. There are several companies at once. There are a deal.is a hefty price tag. Generally, the auto insurance at all. Driving is fun to drive your new car, there may be to improve your credit rating – the amount bytheir contact information in regards to car cover is not always beneficial. Similarly, the most custom possible. You can still find that it is important to take these on the itself.one, a new car that isn’t old enough to cover your car. Collision insurance coverage: Liability Coverage takes care of your car. If you know exactly what it takes you aboutplanner who had health insurance plan is truly a „style for every car owner. For „auto insurance”, „auto insurance discounts” will bring up a fourth of the expenditures that surprisingly upa Multi-purposed vehicle (MPV) can be misleading, as consumers around the world that never had a hard time defining the amount of coverage will pay for an accident. Several online thatwant to keep in mind; you’ll get this is all well and verify that the insurance companies refusing you due to lower your insurance needs under one insurance company is onlythat are available. These would not have insurance.

Odpowiedz

mirosław Kwiecień 10, 2017 o 13:20

Widze ze dawno tu nie pisano ,ale nie o tym. Witam Panią Mecenas.
W kontekscie poruszanego temtu o rozliczenie poniesionych nakładów rozumiem ze po przekazaniu aktem Notarialnym Darowizny na rzecz współmałzonka , nie moge rościć zwrotu tych nakładów ( kupiłem dom w stanie surowym przed zawarciem małzeństwa ).

Odpowiedz

Adam Czerwiec 27, 2017 o 14:02

Witam,

Mam takie pytanie: mieszkanie małżonków X zostało zakupione z pieniędzy pochodzących od rodziców z każdej ze stron (po równo taka była umowa) z tym że w jednym przypadku była to gotówka a w drugim kredyt mieszkaniowy wzięty wspólnie małżonków z rodzicami jednej ze stron – kredyt w całości spłacili rodzice jednej ze stron. W akcie notarialnym kupna mieszkania jest zapis iż małżonkowie (kupujący) mieszkanie kupują nieruchomość za pieniądze z dorobku wspólnego. Po latach w sprawie o podział majątku strona która dała gotówkę twierdzi że oni nie dali na mieszkanie tylko dali pieniądze córce – cel mają taki aby zwrócić darowiznę osobistą na majątek wspólny. Umowa w rodzinie była tak iż rodzice dają na mieszkanie po połowie z tym że jedna strona była biedniejsza i musiała wziąć kredyt i to razem z małżonkami w celu podniesienia zdolności kredytowej ale spłacili wszystko rodzice. Pytanie czy w takiej sytuacji Sąd może uznać iż to była rzeczywiście darowizna (gotówka) a tam gdzie finanse pochodziły na kredyt to jest wspólne? i jak się ma dowód w takiej sprawie z aktu notarialnego, w którym jest zapis o pieniądzach z dorobku wspólnego na zakup mieszkania, zeznania świadków mówiące o tym na jakich zasadach była słowna umowa na zakup mieszkania, jeszcze innym dowodem jest zeznania owego darczyńcy w sprawie rozwodowej że dołożył się na mieszkanie a nie dał córce. Proszę o odpowiedź
Adam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: